Csehszlovk farkaseb
2006.07.25. 14:21
Az FCI ltal 1994-ben hivatalosan elismert, teht viszonylag j fajtt az 1950-es vek vgn kezdtk el tenyszteni az akkori Csehszlovkia terletn. A hadsereg s a rendrsg szmra hasznlhat, kitart, egszsges, a kritikus helyzetekben gyorsan s nllan reagl, tkletes munkakutya kitenysztse volt a cl.
A fajtt nmet juhszkutya s krpti farkas keresztezsvel alaktottk ki, bzva abban, hogy a farkas pozitv tulajdonsgait (kitarts, egszsg) sikerl tvzni a nmet juhszkutya munkakszsgvel...
Csehszlovk farkaseb
A fajta eredete
Az FCI ltal 1994-ben hivatalosan elismert, teht viszonylag j fajtt az 1950-es vek vgn kezdtk el tenyszteni az akkori Csehszlovkia terletn. A hadsereg s a rendrsg szmra hasznlhat, kitart, egszsges, a kritikus helyzetekben gyorsan s nllan reagl, tkletes munkakutya kitenysztse volt a cl.
A fajtt nmet juhszkutya s krpti farkas keresztezsvel alaktottk ki, bzva abban, hogy a farkas pozitv tulajdonsgait (kitarts, egszsg) sikerl tvzni a nmet juhszkutya munkakszsgvel.
A tenysztst ngy vonalon indtottk el, (az els alom 1958-ban, a fajta genetikai alapjban utolsknt bekerlt farkas klykei pedig 1983-ban szletett meg) majd a mr meglv hibridvonalak keresztezsvel tiszta vr tenyszts folyik.
Alaposan tanulmnyoztk az utdok s a szlk kztti anatmiai s lettani klnbsgeket, vizsgltk kpezhetsgket, aktivitsukat s kitartsukat. A harmadik, negyedik genercis egyedeket mr szolglati kutynak hasznltk a hadseregben.
1972-tl kezdtk a csehszlovk farkaskutya nevet hasznlni a hibridek megjellsre s ksbb a fajtt ezen a nven is regisztrltk. 1982-ben alakult meg az els fajtaklub Brnoban, ahol rgztettk a fajtastandardot s a tenysztsbe vtel feltteleit, valamint megtartottk az els tenyszszemlt, ahol mindssze egy kan s egy szuka kapta meg a tenyszengedlyt. A fajtt elszr az 1984-ben a nyitrai CACIB-on mutattk be, az FCI 1989-ben regisztrlta a fajtt, az indtvnyt a ma mr nem ltez Csehszlovkia kpviseli terjesztettk el, gy mind a fajta neve, mind a szrmazsi orszg is ez maradt, m a fajta gondoz anyaorszg 1994-tl Szlovkia lett.
Viselkeds, tarts, nevels
Rendkvl aktv, temperamentumos, nagy mozgsigny kutya, kizrlag kertben tarthat! Az idjrs viszontagsgait jl tri, a betegsget szinte nem ismeri. A farkas stl rkltt tulajdonsgai nehzz s izgalmass teszik a vele val egyttlst, m aki tljut a kezdeti nehzsgeken, az egy csodlatos, ragaszkod trsat kap egy csehszlovk farkaskutyban.
Gazdjhoz s annak csaldjhoz hihetetlen mdon ktdik, egy knyszer gazdavlts rendkvli mdon megviseli a kutyt. (Sajt tapasztalat: egy 9 hnaposan Dnibl kapott szuka kzel fl v alatt fogadott el, pedig bizony-bizony minden tudsomat s trelmemet beleadtam, s mg gy, 3 v utn sem olyan mint azok a kutyim akiket n neveltem fel.) Idegen emberekkel szemben bizalmatlan, de nem agresszv, idegen kutykkal szemben dominns. A kanok nyugodtabbak, a szukk aktvabbak s szinte lehetetlen ms szukval egytt tartani ket. Ksn r fajta, a szukk 1 a kanok 3 vese korukra rik el a felntt kort, a szukk a farkasokhoz hasonlan egyszer tzelnek egy vben. Rendkvl hossz letek, nem ritka a 16 ves kort meglt egyed.

Falka llat, egyedli kutyaknt nem rzi jl magt s igyekszik minden alkalmat megragadni, hogy a gazda utn mehessen (nlunk a teljesen zrt kennel s a villanypsztor bevlt-eddig…).
Nagyon fontos a korai szocializci. Egszen kicsi klyk kortl foglalkozni kell a kutyval, idegen emberekhez s kutykhoz, zajhoz, forgalomhoz, utazshoz szoktatni. (Ilyen szempontbl remek tallmny a kutya-ovi!)
Knnyen, gyorsan s szinte mindenre megtanthat, m nem a klasszikus rtelemben vett munkakutya (a kezdeti fellngols utn nem is igen hasznljk szolglati kutyaknt). Apport kszsge, br van, az nem felttlen akkor nyilvnul meg amikor mi azt szeretnnk, az rz-vd munkra csak nagyon kevs egyed alkalmas, nyomkvetsben viszont szinte verhetetlenek! Az engedelmes kpzssel nem szokott gond lenni, br a hossz, monoton ismtelgetseket nem tri.
Makacs s nfej, ugyanakkor rzkeny is ezrt hatrozott, de nem kemny gazdt ignyel.

Standard
A csehszlovk farkaskutya az FCI I-es fajtacsoportjban tartozik.
Klleme, szrzete, mozgsa a farkasra hasonlt.
A marmagassg als hatra kanoknl 65 cm, szukknl 60 cm, fels hatr nincs. Teste tglalapba rhat, a marmagassg s a trzs hosszarnya 9:10.
A fejforma a nem jelleget tkrzi, jellegzetesek a ferdn metszett, borostyn szn szemek s a rvid, felll, hromszglet flek. Fogazata teljes, nagyon ers, feltn a metsz fogak mrete. A ht egyenes, feszes, az gyk rvid. A mellkas szk s lapos, a has ers s felhzott. A far rvid, nem lehet csapott, a farok magasan tztt, szabadon lgva ri el a csnkizletet. Az ells lbak egyenesek, szkre lltottak, a kiss kifele fordul mancsok nem szmtanak hibnak.
A szrzet zrt s tmr, szne a vrses szrktl az ezst szrkig terjed.
Mozgsa knnyed, harmonikus, lpsei hosszak.

Kt f tpust klnbztetnk meg;
A Csehorszgbl szrmaz egyedek magasabbak, ersebb csontozatak, nmet juhsz jellegek (azaz kutysabbak), a szlovk tpusak alacsonyabb, knnyedebb, a farkasra jobban hasonlt kutyk.
|