Bichon frise
2006.08.07. 20:10
Mintha csak az egyik jtkbolt kirakatbl kelt volna letre egy tucat hfehr plssfigura: a Bichon frise 7–10 cm hossz, dughzszeren gndrd szrt bjos jtkmackra emlkeztet stlusban szoks megnyrni. Korabeli festmnyek tansga szerint ez az aprcska kutya nem hinyozhatott egyetlen francia s olasz arisztokrata csald udvarbl sem...
Hfehr jtkmack
Mintha csak az egyik jtkbolt kirakatbl kelt volna letre egy tucat hfehr plssfigura: a Bichon frise 7–10 cm hossz, dughzszeren gndrd szrt bjos jtkmackra emlkeztet stlusban szoks megnyrni. Korabeli festmnyek tansga szerint ez az aprcska kutya nem hinyozhatott egyetlen francia s olasz arisztokrata csald udvarbl sem. Akik a fajtt az uszkrral rokontjk, a Barbet-tl vagy valamilyen ms vzi spnieltl szrmaztatjk. A Barbet s a Caniche (uszkr) szavakbl jhetett ltre a Brabichon elnevezs, melybl az eltag elkopott, s maradt a Bichon megjells. Korbban a Bichon ngy vltozatt klnbztettk meg: mltai, Bichon, bolognai Bichon, havannai Bichon s teneriffe-i Bichon. Mindannyian Eurpa mediterrn rszrl szrmaznak. Testalkatuknak ksznheten mr az antik vilgban is sokat utaztak a hajsokkal kontinensrl kontinensre, elssorban a cserekereskedelem alanyaiknt. Ennek ksznhet egybknt a Bichon Teneriffe elnevezs npszersge is. A kis fehr kutyk Spanyolorszgban is hamar sikert arattak, s ltalnos vlekeds szerint spanyol hajsok ltal jutottak el Teneriffe-re, a Kanri-szigetekre. A Bichon Teneriffe elnevezs egzotikus hangzsa nvelte az amgy egyre elterjedtebb vl kutyk kereskedelmi rtkt, gy ez a fajtamegjells szinte napjainkig fennmaradt.
Az 1300-as vekben olasz hajsok ismt felfedeztk a fajtt, s magukkal vittk Itliba, ahol a kutyusok az olasz nemesek kedvenceiv vltak. A trsg ms trsasgi kutyihoz hasonlan, az olaszok szvesen nyrtk a Bichont is oroszlnos stlusban. A Teneriffe vagy Bichon Franciaorszgban I. Ferenc uralkodsa alatt jelent meg (1515–1547), de a legnagyobb sikert Angliban, III. Henrik udvarban aratta (1574–1589), ahol a kutykat annyira knyeztettk, hogy parfmmel illatostottk s szalagokkal dsztettk ket. A fehr kutyk Spanyolorszgban is az uralkod osztly kedvencei voltak. Szmtalan fest mellett, Goya tbb alkotsn is feltnnek a Bichonok. Franciaorszgban III. Napleon uralkodsa alatt mg jra fellngol az rdeklds az arisztokrcia krben a fajta irnt, de aztn a Bichon sorsa les fordulatot vesz: az utcra kerl, kintornsokhoz csapdva vagy vak koldusokat vezetve, a cirkuszban s vsrokon mindenfle trkkkkel szrakoztatva az alsbb nposztlyt.
A Bichon fajtaazonos tenysztse Franciaorszgban indult, mikor az els vilghbor utn ngy Bichon-rajong megkezdte a fajta kontrolllt tenysztst, a tenyszvonalak kialaktst. 1933. mrcius 5-n megszletett a hivatalos fajtalers, melyet a Toy Club of France akkori elnke rt a Friends of the Belgian Breeds tagjainak egyttmkdve; ezt fogadta el a Francia Kennel Klub is. Ekkor a fajtt mg kt nven ismertk: Teneriffe s Bichon. Az FCI akkori elnke, Madame Nizet de Leemans gy dnttt, hogy a kutya jellegzetes megjelensre vonatkoz nevet keres, ez lett a „Bichon Frise”. A Frise sz a kutya puha, gndr szrre utal. 1934. oktber 18-n a Bichon frise-t felvettk a Francia Kennel Klub trzsknyvbe, s az FCI is elismerte, mint francia-belga fajtt.
Az Egyeslt llamokba 1956-ban, Mr. and Mrs. Francois Picault trsasgban rkeztek az els Bichonok. A hzaspr az USA kzp-nyugati rszn telepedett le, ahol Etoile de Steren Vor s Eddie White de Steren Ver prostsbl megszletett az els amerikai Bichon alom. 1959-ben s 1960-ban kt msik tenyszt is szert tett nhny Bichonra, az USA kt klnbz pontjn, gy elkezddhetett a fajta jvilgi trtnetnek megalapozsa. Az AKC ideiglenes csoportjba (Miscellaneous Class) 1971. szeptember 1-n vettk fel a fajtt, az AKC trzsknyvben pedig 1972. oktbertl regisztrltk, vgl 1973. prilis 4-tl vlt teljesjog fajtv az llamokban.
A Bichon frise slya 5–7 kg, marmagassga 25–30 cm. Ha valamilyen slyos betegsg nem sjtja, 12–15 vig is ellhet. Akinek megtetszik e fehr kutycska bjos klseje, azrt gondolja t a szrpolssal kapcsolatos teendket, mieltt elrohanna az els tenyszthz. A Bichon szrt rendszeresen kell polni, ami legalbb heti egy alapos tkeflst-tfslst jelent, de az az idelis, ha ezt naponta elvgezzk. Utbbi esetben ez napi 15 percet vesz ignybe, gy megelzhetjk a szr sszecsomsodst, ami szmtalan problma, akr brgyullads vagy klnbz brbetegsgek okozja is lehet. Szlssges esetben, ha egy Bichont egyltaln nem polnak, olyannyira sszecsomsodhat a szre, hogy mr csak a borotvls segt szerencstlen llaton. A kedvencknt tartott Bichont 6–8 hetente, a hosszabb szr killtsi kutykat havonta, vagy mg gyakrabban kell kozmetikushoz vinni. De mindkt esetben otthoni frdetsre is szksg van, vagy emiatt is a kozmetikus segtsgt kell ignybe venni. Frdets eltt alaposan kefljk t s fsljk ki a Bichon szrt, ugyanis a vizes szrcsomkat mr lehetetlen kibontani. Frdets utn folyamatos fslssel szrtsuk meg a kutya szrt. Kifslssel s szrtssal egytt a frdets msfl-kt rt vesz ignybe, mely idtartam mg nem tartalmazza a heti krmvgst s a bels flszrzet eltvoltst.
|