Azawakh
2006.08.17. 14:03
Az orientlis agarakhoz tartoz azawakh az afrikai Sahel rgibl szrmazik, a Niger vlgynek kzps terleteirl. Itt tallhat a nvad Azawakh-vlgy is. A fajta szlhazja krlbell hrom llam – Mali, Nigria s Burkina Faso – terletre nylik t...

Az orientlis agarakhoz tartoz azawakh az afrikai Sahel rgibl szrmazik, a Niger vlgynek kzps terleteirl. Itt tallhat a nvad Azawakh-vlgy is. A fajta szlhazja krlbell hrom llam – Mali, Nigria s Burkina Faso – terletre nylik t. Itt Afrikban elssorban nomd llattenyszt trzsek, s rszben flnomd illetve letelepedett npcsoportok tartjk ezt a fajtt. Kzjk tartoznak a hres tuaregek, de ms nomdok is, mint pldul a peul vagy a bella trzs.
Szlfldjn nincsenek ms tpus kutyk, az azawakh itt egyszeren a rgira jellemz, helyi vltozat. Tbbnyire a tehncsordk, a nomd tborok s a falvak rzsre hasznljk. A vadszat inkbb csak msodlagos, de azrt ugyangy hasznljk vadszkutynak, mint korbban.
Tervszer, kllem alapjn trtn tenyszts nem folyik Afrikban. A tborokban nagyon kevs nstnyt tartanak, melyeket minden tzelskor a rangltra cscsn ll – vagyis a fizikailag s pszichikailag legersebb – kan fedez be. Az alomszmot a tulajdonosok rviddel a szls utn ersen redukljk, ltalban csak kt-hrom klykt hagynak meg. Ezltal megakadlyozzk a populci gyors nvekedst, a megmaradt klyknek pedig kell mennyisg anyatej jut. Sajnos az itteni emberekhez hasonlan, az azawakh tlagletkora is meglehetsen rvid a Sahel rgiban. A helyi klma miatt rendszeresen ismtld nsges esztendk, a jrvnyok, srlsek s a sok parazita gyors genercivltst eredmnyez. Ez a nomdok vndorlsval egytt, az azawakh gnllomnynak igen nagy heterogenitshoz vezet, ezrt a fajta stabil karakterrel s egszsggel bszklkedhet.
A jelenlegi FCI standard csak a vrs s a homok sznt engedlyezi, illetve a cskozott szrzetet engedlyezi. Ezen kvl elrs a vgtagokon, a mellkason s a farokvgen tallhat fehr jegy is. Valamely jegy hinya, illetve a fehr szn tlzott kiterjedse hiba. Ez azonban nem felel meg a fajta shazjban tapasztalhat helyzetnek. Habr az engedlyezett kt szn jellemzi az llomny nagyrszt, azrt nem elhanyagolhat a ms szn – foltos, fekete, krmszn, kk, fekete kabtos, stb. – egyedek szma sem. Gyakoriak a nagyobb fehr jegyekkel rendelkez pldnyok is. rdemes lenne a fajta shazjnak adottsgait figyelembe venni, hiszen az azawakh si, afrikai hzillat, a megrzend kulturlis rksg rsze.
Az shaza fldrajza
Sztyeppk, szavannk, flsivatagok a Szahar dli szln, a Niger vlgynek kzps szakaszn: ez az azawakh shazja. Ez a terlet krlbell akkora, mint Franciaorszg, Mali, Nigria s Burkina Faso hatrainl. A Sahel rgi rsze, mely egy kb. 200-300 km szles, flszraz zna, mely az Atlanti centl kezdden tnylik az egsz kontinensen. Ezen a terleten fekszik az Azawakh-vlgy, mely egy kb. 40 km szles, s tbb mint 1000 km hossz, nagyon rgen kiszradt folymeder. Ezt a vlgyet vlasztottk a fajta nevnek, miutn egy francia etolgus arrl szmolt be, hogy itt lnek a fajta legjellegzetesebb pldnyai. gy tnik, a legszrazabb s legkegyetlenebb terleteken szletnek a legnemesebb llnyek: gondoljunk csak az arab telivrre, a gazellra, vagy ppen az azawakhra.
Nomd trzsek
A fajta eredeti tulajdonosaiknt a tuaregeket tartjk szmon. Ez a legends, berber eredet nomd trzs, mely a kzpkortl az jkorig uralta a Szahara kzps s nyugati terleteit, elssorban a hzillatok, a tbor, s a gyjtget nk s gyerekek rzsre hasznlta a kutykat, ragadozkkal s krelten ktlb ltogatkkal szemben egyarnt. Ez a feladat formlta leginkbb az azawakh jellemt, jobban, mint a vadszat. A tuaregek uralmnak hanyatlsa utn, a XIX. szzad msodik felben, a korbbi alattvalk, elssorban a bella s a peul trzsek folytattk az azawakh-tarts hagyomnyt. A szks letkrlmnyek kzepette, az emberek sajt tpllkukat – tej s s klesbl kszltksa – osztottk meg kutyikkal, akik csak akkor jutottak nmi hshoz s csonthoz, ha nagy ritkn sikerlt elejteni egy vadmalacot vagy nyulat, vagy ha elkaptak egy-egy rgcslt vagy gykot. A beteg vagy a feladatt teljesteni nem tud kutya hamar elpusztult: termszetes hall ltal vagy tpllkmegvons kvetkeztben. A szigor szelekci csak a legersebbeket hagyta letben.
Nemes vr
Az azawakh olyan helyi vltozat, mely nem keveredett ms kutyatpusokkal, s messzemenen tisztn maradt fent shazjban. A tuareg, bella s peul trzsek tvonalai illetve teleplsei mentn, fldmvel trzsek falvaiban is lnek azawakhok. Dlebbre, s a nagyvrosokban priakutykkal keveredett tpusok lthatk. Azok az eurpaiak, akik a fajtatiszta azawakh afrikai kihalsrl tudstottak, minden bizonnyal nem hagytk el Mali, Nigria s Burkina Faso npszer turistatvonalait. A szavanna nomd trzsei mg mindig tartjk magukat ahhoz a hagyomnyhoz, hogy egy azawakh klyk csak a bartsg jelkpeknt cserlhet gazdt, megfelel csereajndk fejben. Pnzrt nagy ritkn csak a vrosokban knlnak klykket a turistknak.
t Eurpba
Az 1960-as vek vgn lpett az azawakh a kinolgia eurpai sznpadra. Az els pldnyok Franciaorszgba rkeztek, majd nem sokkal ksbb Jugoszlviba. Mindkt orszgban nll tenyszvonalak alakultak ki. Amikor az els kutyk megrkeztek Franciaorszgba Nyugat-Nyaharbl, a „Mali-Sloughi” nevet kaptk, s elszr a „Maghreb-sloughikhoz” soroltk ket, s mindkt fajtt azonos standard szerint brltk a killtsokon. Ez persze hamarosan a sloughi tulajdonosok felzdulshoz vezetett. A klnbsgek nem csak a kutyk kllemben mutatkoztak meg, hanem a versenyplyn. Az j kutyk Nmetorszgban pldul, a 480 mteres tvon tlagosan hrom msodperccel voltak lassabbak a sloughiknl s a salukiknl. Mindez vgl oda vezetett, hogy a Mali-Sloughi – Franciaorszg patronlsban – nll fajtalerst kapott. A kt fajta klnbzsgt tmasztotta al Dr. vet. Med. Roussel 1974-es disszertcija is. 1980-ban, a veronai vilgkillts sorn vglegesen sztvlasztottk a kt fajtt, s az akkor mg sloughi-azawakh nven szerepl fajta 1981-ben hivatalosan is nllv vlt.
A jv
A fajta shazja, a Sahel rgi a vilg legszegnyebb terletei kz tartozik. Az letkrlmnyek folyamatosan rosszabbodnak. A politikai, kolgiai s konmia tnyezk itt egyarnt veszlyeztetik a fajta fennmaradsi eslyeit. 1993-ban alakult az ABLS (Association Burkinabe Idi du Sahel), melynek clja a tisztavr nomd kutyk megrzse s tmogatsa. A pnzadomnyokat konkrt tervek finanszrozsra hasznljk. Pldul 1999 ta, minden vben oltsi kampnyt szerveznek 500 kutya rszre Tin Akoffban, Burkina Faso egyik megyjben. Eurpban jelenleg csupn nhny szz azawakh l.
|