Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Fmen
 
Kutys rdekessgek
 
Minden ms
 
Hrcsgk
 
Kedvenc kutym(szavazs)
 
Ne lopj!
Ne lopj!
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
A kutyk beszde

 

A kutyk beszde

„Nyelvlecke” kezd s halad gazdiknak

 

Az ember s kutya egyttlse a kutatsok eredmnyei alapjn legalbb 12–14 ezer ves mltra tekint vissza. Ez id alatt a kt faj kztt olyan egyedlll kapcsolat alakult ki, amely csak az ember s kutya viszonyban, s semmilyen ms llatfaj kztt nem jtt ltre.

 

Az utbbi vtizedekben az ember s kutya kztti kapcsolat javarszt gykeresen megvltozott, mert a kutyk kikerltek a haszonllat sttuszbl, s a ksr vagy bart szerepbe lpve flvve a hzillatok j, klnll csoportjt kpezik az ember krnyezetben. Ennek kvetkeztben egyre gyakrabban okoz problmt az embernek a kutyk megrtse, az llat klnfle kzlseinek, rzelmi, hangulati s viselkedsi kifejezseinek – beszdnek – helyes rtelmezse. A problma alapjt az jelenti, hogy amg az ember f kommunikcija verblis, teht a beszdre alapozdik, addig a kutyk hangjelekkel, optikai testbeszdjelekkel s bizonyos testrszk mozgatsval adott szignlokkal fejezik ki mondanivaljukat. Aki igazn rteni akarja a kutyja beszdt, annak kpesnek kell lennie mind a hrom komponenst sszefggseiben flismerni s helyesen rtelmezni.

A kutyk ugyanazrt lnek csoportosan, tbbedmagukkal – s mivel gyakorta nincs r ms lehetsg, emberekkel – egy kzssgben, amirt az emberek csaldokban, falvakban, vrosokban, nemzetsgekben: mert a falkban (csak kutykbl, vagy emberekbl s kutykbl ll csoportban) biztonsgosabb s sikeresebb lehet az letk. Kzssgben egyszeren jobban s knnyebben meg lehet lni, mint egyedl. A minl eredmnyesebb s harmonikusabb egyttlsnek viszont elengedhetetlen felttele, hogy egy kzs, mindenki ltal hasznlt s rtett nyelvezeten kzlni tudjk mondanivaljukat egymssal. A kutyk „beszde” azonban teljesen ms, mint az emberek, mivel az ember s a kutya egymstl kt nagyon klnbz llny, nagyon eltr szksgletekkel.

 

A klykkutyk mondanivalja

A kutyaklykk, amikor jllakottan s megfelel hmrskleten fekszenek, nem adnak semmilyen hangot, s hamarosan lomba merlnek. Amikor hesen flbrednek, azonnal hangoss vlnak. Rvid murrogssal fejezik ki esetleges nemtetszsket, amikor az anyallat emljnl a legjobb tejforrsokrt kell megkzdenik. Hosszabb, magas frekvencij sr hangot adnak az els kt htben, amikor mg szemk nem nylt ki, nem ltnak, s valamilyen oknl fogva irnyt tvesztve nem tallnak vissza testvreikhez vagy anyjukhoz. Viszonylag hamar elkezdik prblgatni, hogy kifejlett kutykhoz hasonl ugat hangok adsra is kpesek-e. Ebben a korban azonban ennek szinte semmilyen jelentsge nincs: csupn egyfajta elkszlst jelent a ksbbi igazi hangadshoz.

3-4 hetes korukban a klykk nagyon ers szocilis kapcsolatokat prblnak flvenni a kls krnyezetkkel, ekkor mr nem elgszenek meg a testvrekkel s az anyjukkal val kapcsolattal. Ennek elengedetlen felttele s egyben velejrja a kifejezsi formk nagyon intenzv fejldse. Bmulatos gyorsasggal fejldik s alakul a klykk mimikja, hangadsi kpessge, testtartsa, a faroknak s a fleknek a kommunikcihoz trtn hasznlata. 8-10 hetes korukra megtanuljk a hangjukat, testk mozgst, gyessgket gy hasznlni, hogy ezzel mr rzelmi ktdsket, hangulatukat is kpesek kifejezni. Alapveten meg tudjk klnbztetni a helyeset a helytelentl, s rtelmezni tudjk az ehhez kapcsold kifejezsi formkat.

 

A testbeszd jelei

Kutyink kzlsrendszernek, ms kutykkal s velnk, emberekkel trtn kommunikcijnak egyik legfontosabb formja a testbeszd. Mozgsukkal, testrszeik klnbz tartsval tudjk kzlni gondolataikat, rzelmi s idegi llapotukat, cselekvsi szndkaikat. Az egymssal kombinlt testrszek szignlrendszerbl valdi „kutyabeszd” jn ltre, amelyet az emberi testbeszd fogalomrendszerben a pantomimjtkhoz hasonlthatunk. Ezt a testbeszdet csak nagyon ritka esetben egsztik ki a kutyk hangjelekkel. Logikus, farkastl rklt tulajdonsg ez, hiszen a hangtalan vadszat tbb sikerrel jr s biztosabb letbenmaradst garantl, mint ha csaholva, vonytva, vltve trtnne a zskmny becserkszse, ldzse s elejtse. Egyetlen farkasfalka sem l a vilgon olyan hangos ricsaj s vltzs kzepette, mint az emberek, ahogyan nmelyik kutyaiskolban megfigyelhet.

A dnt pszichikai klnbsg az emberekhez kpest az, hogy a kutyknak semmi okuk nincs rzelmeiket leplezni s titkolni. A kutyk nem jtsszk meg magukat. Amit reznek, amit gondolnak, azt testbeszdkkel nyltan s szintn ki is fejezik. rzelmeiket nem raktrozzk olyan sokig, viszont nem is fejezik ki olyan hossz idei, mint az emberek. Megismerve a kutyk testbeszdnek jelrendszert, a gazdinak lehetsg nylik arra, hogy jobban megrtse, hogy mit akar kedvence „mondani”. Mikor fl, mikor agresszv, mikor adja meg magt vagy prbl meg uralkodni krnyezetvel szemben, mikor szomor, s mikor elgedetten boldog.

A testbeszd kizrlag akkor tud teljes egszben s hibtlanul mkdni, ha a kutyk nincsenek mozgsukban korltozva, nincsenek przon tartva vagy lncra ktve, szk kennelbe zrva, valamint minden rzkszervk s testrszk teljes mrtkben megfelel a faj biolgiai kvetelmnyeinek, teht nincs emberi beavatkozs ltal amputlva, csonktva, illetve valamilyen betegsg vagy baleset kvetkeztben nem vesztettk el valamely testrszket vagy rzkszervk mkdkpessgt. A klnbz fajtk testi adottsgaibl add klnbsgek figyelembevtele mellett nagyon lnyeges, hogy mindig a teljes sszkpbl vonjuk le a kvetkeztetst, s ne az esetlegesen egyszerre leadott testbeszdjelek egyenknti rtelmezsbl. Klnsen rvnyes ez a lelg fl, vagy genetikai adottsgukbl ereden flll fark egyedek esetben.Pldk a testbeszdre:
• A tiszta fben vagy hban hemperg kutyk a boldogsgukat, kiegyenslyozottsgukat juttatjk kifejezsre, amikor megengedik maguknak ezt a tisztlkodsi ritult. Termszetesen nem tvesztend ez ssze azzal, amikor a kutyk piszokba, bzl rlkbe drzslik bele fejket, nyakukat, vllukat.
• Amikor a kutyk figyelmket feszlten sszpontostjk, idegrendszerk mind az t rzkszervket a legmagasabb teljestkpessgre lltja be. Ilyenkor az egsz testk, izomzatuk kemny s merev. Ez klnsen a rvid szr fajtknl figyelhet meg jl. Ennek az llapotnak a gyakori ismtldse vagy tarts llapota sok esetben stressz alap betegsgek kivltja lehet.
• Ha a kutya egy fajtrsnak nyalogatja a szjt, ezzel vagy alrendeltsgt fejezi ki, vagy jtkra hvja a trst.
• Ha a kutya az llt vagy mells lbt egy msik kutya vllra helyezi, akkor magasabbrendsgt, dominancijt juttatja kifejezsre a trsval szemben.
• Ha a kutya a vllval igyekszik testi kontaktust teremteni, vagy azzal esetleg megprbl lksszer mozdulatot tenni, akkor dominancijt, magas rangpozcijt fejezi ki: „n vagyok itt a fnk”.
• A nyak- s htszrzet viszonylag kzismert, fleg kanok esetben gyakori borzolsa a tmadsi hajlandsgot, agresszira val kszenltet jelenti: „Kszen vagyok a tmadsra”.
• Amikor a kutyk menet kzben ltszlag ok nlkl, leengedett fejjel szimatol mozgst vgeznek, akkor tulajdonkppen figyelemelterel ptcselekvsknt, csillapt szignlknt alkalmazzk ezt a testbeszd-kombincit: „Mr ltni sem brom a fenyeget jelzseidet – nyugodj meg, s menj el tlem!”.
• A jtk vagy harc kzben lefekv s htukra fordul, ezltal a hasukat s nyakuk als rszt szabadon flknl kutyk ezzel a mozgssorozattal jelzik megadsukat: „Megadom s ald rendelem magamat”.
• A msik kutya kzeledtre hasra fekv kutya azt kzli: „Nem tmadlak meg – megvrom, amg kzelembe rsz, hogy bksen megismerkedjnk”.

 

Hangszignlok

ltalnossgban az ugatsra s morgsra egyarnt rvnyes, hogy minl magasabb hangsznen trtnik a hangads, annl inkbb elbizonytalanodott, flelemmel teltett rzelmi llapotban van a kutya. Amikor a kutyk jl rzik magukat, rmket, flszabadultsgukat akarjk hangadssal kifejezni, a hangsznk hangads kzben folyamatosan le-fl vltozik. Ennek eredmnyeknt nha meglehetsen klns s vidm hangokat is kpesek hallatni. Termszetesen a fentiekben flsoroltak esetben a hangsznt mindig a kutya fajtjnak s testmretnek figyelembevtelvel kell megtlni.

A nyszt, sr hangads klnbz formit kifejlett korukra is megtartjk a kutyk, s ltalnossgban flelmk vagy fjdalomrzetk kifejezsre hasznljk.Pldk a nysztsre:

• Ennek a hangadsi formnak egy klns, nagyon magas hangszn vltozatt hasznljk abban az esetben, ha a gazdi viselkedse a kutyval szemben drasztikusan megvltozik, s a kutya elbizonytalanodva nem tudja, hogy mi trtnt, mi fog trtnni, s miknt kellene reaglnia.
• Amikor a nyszt hangadst vakkantsszer vgzdssel fejezi be a kutya, akkor ltalban valamilyen krst, vgyt kvnja tudatni emberi trsval: „Krem, akarom, add ide!”.
• Ha a vonyt hangads vge mly tnus hanggal elhalkul, annak a jelentse: „Gyere, menjnk innen!”.
• A magas hangsznen, bartsgos hangnemben, jrkls kzben hallatott rvid, srsszer nysztssel a kutyk izgatott, elvrsokkal teli lelkillapotukat juttatjk kifejezsre: „Induljunk mr stlni s jtszani, mert nagyon izgatott vagyok”.
• Idnknt hosszan kitartott, egyenletes nyszt hang leadsval tudatjk a kutyk a krnyezetkkel, hogy „Ez itt az n terletem!”.
Ami a morgst s az ugatst illeti, ezeknl a hangjeleknl mr bonyolultabb a jelentsek rtelmezse. Az ugatst leginkbb figyelemfelkeltsre hasznljk a kutyk, de llatorvosi vizsglatokkal kimutathat, hogy nagyon sok esetben a stressz levezetsre is hasznljk, viszonylag j eredmnnyel. Gyakorta ugyanaz a hang mst jelent, ha vele egyidben a kutya ms testbeszdjelet, testtartst is mutat.
Pldk a morgsra:
• Mly tnus, elnyjtott morgs elrenyjtott lbakkal s testtel azt jelenti, hogy „Gyere jtssz velem!”. Ugyanez a megmerevtett testtarts szembl jv idegennel val tallkozs esetn azt jelenti, hogy „Vigyzz, egy lpst se gyere kzelebb!”. Amennyiben a hangadst mg fokozottan htrahzd ny, elrell flek, rncold orrnyereg testjele is ksri, akkor az azt jelenti, hogy nvekszik a kutya tmadsi hajlandsga s egyre inkbb agresszvv vlik, vagyis: „Amennyiben nem tvolodsz vagy nem vltoztatod a viselkedsed bartsgoss, megtmadlak!”.
• Bizonyos morgsszer hangjelekkel a kutyk bizonytalansgukat, hatrozatlansgukat, enyhe flelmket is kifejezhetik. Amikor a kutyk morgs kzben le-fl vltakoztatjk a hangsznt, azzal azt kzlik, hogy „Amennyiben kzelebb jssz, n elmeneklk”.
• Ennek ellenkezjt jelenti, amikor folyamatos, magas hangszn morgs-ugats keverkt hallatjk a kutyk: „Flek tled, de ha megtmadsz, akkor vdekezni fogok”.
Az ugats s vakkants szintn nagyon klnbz jelents lehet.
Pldk a vakkantsra, ugatsra:
• A jtk kzbeni, rvid, tisztn kiadott, vakkantsszer ugats kzls a jtszpartner fel: „Most te kvetkezel, gyere, folytassuk!”. Hzrz kutya esetben azonban ugyanez, amennyiben valami klnlegeset szlelt, azt jelenti, hogy „Figyelem, ott van valami!”.
• Az idegen irnyba leadott, ltalnossgban mly tnus, rvid vakkantsok jelentse: „Nem ismerlek, lassan kzeledj, hogy klcsnsen flvehessk egymssal a kontaktust!”.
• Ers s kitart, kzepes hangsznen trtn ugats: „Idegen van a terletemen”.
• Egy-kt les, rvid, magas hangszn ugat hang: „n ltlak tged”.
• Egyenknt leadott, les, egyenletes, kzepes hangsznen adott ugat szignl: „Hagyd abba, menj el a kzelembl!”.
• Kzepes hangszn, dadogshoz hasonlt ugats, vakkants: „Gyere, jtsszunk egyet!”.

Kln emltst rdemel a farkasvlts jelleg hangads. Ezt a kutyk a mlyen bennk lv genetikai raktrukbl, sztnszeren veszik el, ltalban olyan esetekben, amikor a flket ismeretlen, magas tnus hangok rik, vagy pedig egyedl, magnyosan, kitasztva rzik magukat. Hasonlan a farkasokhoz, a kutyk esetben ez a hangads a falkatagok hinyt, azok hvst, azok fel trtn helyzetjelzst is jelenthet.

A fentieken kvl meg kell mg emlteni, hogy a megfzott kutyk hozznk, emberekhez hasonl hangadssal sszektve khgnek vagy prszklnek, valamint alvs kzben ugyangy kpesek hangosan horkolni, mint emberi trsaik.

 

Flszignlok

A kutyk a flk mozgatsval s tartsval kpesek bizonyos mondandjukat kifejezni, lelki- s idegllapotukat jelezni. Fggetlenl, hogy ll, lg, hegyes vagy kerek fl fajtkrl van sz, a nyugodt, kiegyenslyozott idegrendszer kutyk fltartsa normlis llapotban ellazult. A flek tartsra alapveten rvnyes, hogy minl inkbb htrafel hajtva, lelaptva tartjk a kutyk, annl inkbb tartzkod, fls llapotban vannak. Az elre fordtott, magasan s egyenesen tartott flek figyelemsszpontostst, tmadsra val kszenltet jeleznek.Pldk a flek tartsra:
• A kvncsian figyel kutya mindig elre fordtva, egyenesen flfel tartja a fleit: „Mi az az rdekes valami?”. Ha az ilyen formj fltarts fokozatosan vicsorgssal prosul, az nvekv tmadsi hajlandsg fel trtn tmenetet jelent: „Gondold meg, hogy mit csinlsz, mert n ksz vagyok a harcra!”.
• Nem elgg magabiztos kutyknl gyakorta megfigyelhet, hogy a kt flket kln-kln, ms clra hasznljk. Ezltal prblnak minl tbb informcit begyjteni, hogy dntsket, elhatrozsukat megknnytsk.

 

Szemszignlok

A kutyk rzelmi tltsnek, idegllapotnak, egszsgi llapotnak egyik fontos tkrzje a szem. Az ers rzelmi tltssel rendelkez, flizgatott idegllapotban lv kutyk pupillja ersen kitgul, naggy vlik. Az szintn igaz, hogy minl kerekebb formt vesz fl a szem, annl inkbb komolyan kell venni a kutyk egyb tmad, agresszv jelzseit.Pldk a szem jelzseire:
• Amennyiben a kutyk kzvetlen, merev rbmul szemkontaktusban maradnak egy msik kutyval vagy egy emberrel, akkor egyrtelmen azt kzlik: „Itt n fnknek rzem magam”. Ha a szemkontaktusbl oldalra elpillantanak, vagy fejket elfordtva nem nznek tovbb az elzleg figyelt pontra, azzal csillaptani prbljk a feszltt vlt helyzetet: „Nem akarok haragot, talljunk bks megoldst”.
• Ha a szeld tekintet nzs idnknt pislantssal s oldalirny tekintettel prosul, az a kutyk nyugodt, bartsgos viselkedsnek kifejezje: „n nem flek, de neked sincs okod a flelemre”.
• A hunyorg, gyorsan s gyakran flrenz tekintet kutyk alzatukat, bizonytalansgukat juttatjk kifejezsre: „Jl van, elismerem, hogy ersebb vagy, igyekszem a kedvedbe jrni”. Nemritkn az ilyen tekintet arra utal, hogy az llatot bntottk, vagy erszakkal knyszertettk valamire.
• Az elsikl tekintettel a kutyk azt kzlik krnyezetkkel, hogy „Elgedett vagyok”.

 

Farokszignlok

A farok tartsa s mozgskombincija a legkifejezbb a kutyk testbeszdnek jelrendszerben.

A farok az emberek s ms kutyk ltal is mr viszonylag messzirl is jl lthat, ezrt mg biztonsgot jelent tvolsgbl kvetkeztetni lehet belle a kzeled kutya lelkillapotra, idegi belltottsgra, agresszira vagy flelemre val hajlamra, nyugodt vagy ideges jellemre. A klnbz fajtk kztt meglehetsen nagy eltrsek vannak a farok formjt, alaptartst, mrett, szrzett s sznt illeten. A faroknak a kommunikciban trtn hasznlata kztt egyedi s fajtaspecifikus klnbsgek is vannak. Egy cavalier king charles spaniel hajlamos a legaprbb kls inger hatsra izgatott csvlni a farkt, ellenben egy rottweilert elg nehz oly mdon kizkkenteni a nyugalmbl, hogy rmteli farkcsvlsba kezdjen. ltalnossgban igaz, hogy minl inkbb hasonlt egy kutya farka a „prototpus” farkashoz, annl tbb s jobb lehetsge van ezzel a testrszvel az rzelmeit, indulatait, egyltaln a mondanivaljt kifejezni.

A kommunikciban egy msik nagyon fontos szerepe is van a faroknak: a nemi szervek, a vgblnyls s a faroktnl tallhat mirigyek ltal termelt klnleges illatanyagok tovbbtsban, illetve sztterjedsnek megakadlyozsban. A kutyk egyms kztti azonostsban ezeknek az illatoknak hasonlan egyedi jelentsgk van, mint az embereknl az arcvonsoknak. Ezeknek a fontos informcikat hordoz illatanyag-molekulknak a sztterjedst a farok csvlsval, mozgatsval nagyon intenzven meg lehet nvelni, vagy ellenkezleg – fls kutya esetben, amelyik nem akarja, hogy a klvilg tbbi kutyja tudomst szerezzen rla – a farokkal el lehet zrni a szaganyagokat kibocst nylsokat, lehetleg megakadlyozva ezzel az azonosthatsgot jelent illatanyagok sztterjedst.

A faroknak a kommunikcin s az azonost szagjelek szablyzsn kvl fontos szerepe van mg az ltalnos testmozgs s testbeszd kivitelezhetsgben is. A megfelel farokkal rendelkez kutyknak sokkal jobb az egyenslyrzkk. Gyors futs kzben trtn irnyvltoztats esetn a hosszabb fark egyedek jobban meg tudjk oldani a testk slypontjnak thelyezst. A hossz s ds szrzet farokkal rendelkez kutyk jobban tudnak szni s a vzben irnyt vltoztatni, mint a tbbiek. Az szaki kutyafajtk, vagy a szabadban tartott, alkalmas farokkal rendelkez ms egyedek a farkukkal melegen tartjk alvskor a szemket s fejket.Pldk a farok tartsra:
• A farok szrzetnek flborzolsa egyrtelmen kihv jelzs a kzvetlen krnyezetben lvknek: „Gyere, kzdj meg velem!”.
• A vzszintesen, mereven, egyenesen tartott farok figyelemsszpontostst, erszakossgot jelent: „Elksztettem magam az esetleges harcra, jjjn, aminek jnnie kell!”.
• A vzszintesen, egyenesen tartott farok lass ritmikus csvlsa vatossgot, figyelmessget jelent: „Nyugalom, minden rendben, figyelemmel tartom az esemnyeket”.
• A farok egyenesen flfel, esetleg enyhn a htgerinc irnyba trtn ves hajltsnak mondanivalja: „gy rzem, n vagyok itt a krnyken a legfontosabb kutya”.
• Lelgatott farok, csak a vgs negyedrsz mozog jobbra-balra: „Egy kicsit csaldott vagyok”.
• A fgglegesen flfel tartott farok az ideges, feszlt, tmadsi hajlandsgot mutat kutyk jellemzje.
• A felemelt, de nem mereven, szles vben trtn farkcsvls bartsgos kifejezsforma: „Nyugodt lehetsz, nem akarlak bntani, nincsenek agresszv szndkaim”.
• A lbak kz bekanyartott farokkal a kutyk ers flelmket fejezik ki, s vintzkedskkel azt szeretnk elrni, hogy a jellegzetes szaganyagokat kibocst nylsaikat elzrjk.

 

Szagjelzsek

Vgl fontos mg megjegyezni, hogy a kutyk egyms kztti informcicserjnek s kommunikcijnak nagyon lnyeges rszt kpezik a szagok. Nem vletlen, hogy kt kutya kztt a legtermszetesebb kontaktusfelvteli forma, hogy egyenletes, nyugodt tempval, oldalrl megkzeltik egymst, s klcsnsen megszaglsszk hts testrszeiket s nemi szerveiket. Az ott tallhat mirigyek olyan egyedi vladkanyagot termelnek, amelynek illata minden fontos informcit magban hordoz az adott kutyrl: kort, nemt (illetve esetleges sterilizltsgt), egszsgi llapott, rangjt, szukknl a tzels vagy az esetleges ells idpontjt. A hgyhlyag szksges rtsnek vizelete ms illatanyagokat tartalmaz, mint a kifejezetten jellsi cllal kiprselt vizelet. A kutyk termszetes viselkedsnek velejrja, hogy folyamatosan s rendszeresen begyjtik a ms kutyk ltal htrahagyott szagalap informcikat, illetve leadjk a magukt. Ezeknek a cselekvssorozatoknak az sszessgbl folyamatos informcicsere valsul meg a klnbz kutyk ltal klcsnsen felkeresett helyeken.

Termszetesen a fentiekben csupn tfog, a leggyakoribb lethelyzetekben elfordul kommunikcis lehetsgeket s pldkat foglaltam ssze. A tma bvebb ismerethez szakknyvek llnak rendelkezsre azok szmra, akik rszletesebben kvnnak foglalkozni a kutyk kzlsrendszernek, kommunikcijnak beszdjnek megismersvel. Kln flhvnm a figyelmet arra, hogy a fajtk klnbzsgbl, valamint a testrszek emberi beavatkozssal trtn csonktsbl ereden gyakorta jelents eltrsek lehetnek a kutyk testbeszdfunkcii kztt. A kutyk tallkozsaikkor add konfliktusok, problmk jelents rsze ezekre az okokra, s nem a helytelen nevelsre vagy a kutyk alaptermszetre, esetleges viselkedszavaraira vezethet vissza.

Gondoljon r, n most a kutyja helyett is olvasott – az ember s a kutya jobb egyttlsrt!

 
Eltnt

Fontos!

Szombathelyen eltnt egy kutya:

Adatai:

-Nmetjuhsz-husky keverk

-Hossz a lba

-A nyaka srlt s ettl egy kicsit grbe

-A Grbe nvre hallgat

Aki tud rla valamit rjon erre a cmre:

wmcs@citromail.hu

 
Na,hnyan voltak eddig?
Induls: 2006-07-17
 
Id
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Szavazs
Milyen az oldal?

Nagyon kirly!!!:D
J
Elmegy
Rossz
Bna!!!!!!!:(
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szavazs
Jobb gy,kppekkel tarktva,az oldal?

Aha,nagyon j!
Jobb.
Nem tlzottan rdekel
Nem rossz.
Fj!Csinld vissza!
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Szavazs
Lezrt szavazsok
 
Sznet

Elnzseteket krem,de ppen egy nagy kltzs kzepn vagyok s nincs netnk.Ezrt aztn nem tudom jtani az oldalt.

Elnzseteket krem!

Csigusz(szerk.)

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!